Free songs

Bize ulaşabilirsiniz +(0224) 452 1359

AMAÇLARA ULAŞMAK İÇİN ÜÇ İLKE

Psk. Burak Şenyurt 10 Şubat 2015 Genel
0
15

AMAÇLARA ULAŞMAK İÇİN ÜÇ İLKE

AMAÇLARINIZA SINIR KOYMAYIN

Amaçlarınızı yalnızca kendiniz yargılayabilirsiniz. Bu yargılamadan kaçının çünkü kendinizi sınırlarsınız. Her yıl yaşlı başlı insanlar üniversitelerden mezun olup yeni mesleklere başlıyorlar. Bir arkadaşımın babası kırk altı yaşında avukatlığa başladı ve oldukça da başarılı oldu. Çoğu insanın yeniden başlamak için çok geç dediği kırk bir yaşında hukuk öğrenimine başlamıştı. Hukukçu olarak tam on yedi yıl çalıştı ve iyi bir isim yaptı. Grandma Moses de resim yapmaya yetmiş sekiz yaşında başlamıştı; doksanına geldiğinde dünyaca ünlü bir sanatçı oldu. Gerek ailesi, gerekse diğerleri bu işe çok şaştılar. Onun resimlerini alacak kadar ileri görüşlü olanlar ise bugün hayatlarından çok memnunlar. Ne mutlu, yeni bir işe başlamak için yetmiş sekiz yaşın geç olduğunu düşünmeyen bu kadına.

 

ÇALIŞMADAN İNANMAK HİÇBİR İŞE YARAMAZ

Bu çalışma bölümüdür. Amaçlarınız için bir şeyler yapın. İlerleyin, yol alın. Amaç belirleyip de, gerçekleştirmek için bir şeyler yapmamak kendinize zarar vermekten başka işe yaramaz. Çalışmadan, öylesine inanmak hiçbir şeye yaramayacağı gibi, tümüyle üretkenlikten uzak kalmaktır. İnancımıza hizmet etmezsek yalnızca hayal kurmuş oluruz. İnanç çalışmakla kusursuzlaştırılır.

Birçok insan, bir şeyler yapmayı aklından bile geçirmeden amaçları hakkında konuşup durur. Onları amaçları doğrultusunda ilerlemekten alıkoyan şey başarısızlık, alaya alınma, başkalarını incitme korkusu ve başkalarınınne düşüneceğine dair duyulan endişedir.

 

DÜŞÜNCELERİNİZİ KENDİNİZE SAKLAYIN

Zihinsel imajınızı kendinize saklayın. Gerekeni yapın ve sonucu bekleyin; kimseye bir şey söylemeyin.

Sık sık başkalarına içimizi dökeriz ve bu arada gücümüzü kaybettiğimizi fark etmeyiz. Bir düşünceyi hevesle içinizde taşıyıp, gerçekleştirmek için gereken gücü içinizde bulabilirsiniz. Ancak bu düşünüzü bir başkasına anlattığınızda, bu onun düşünce çizgisine uymayabilir ve sözleriyle şevkinizi kırabilir. Ne kadar geçerli bir fikir olduğunu göremeyebilir. Söyleyecekleri sona erdiğinde tüm ümidiniz kırılmış, geriye hiçbir şey kalmamıştır.

İçinizdeki Rehber’in gösterdiği yolda gereken adımları atarken zihinsel imajınızı da sürdürün. İnancınızı koruyun ama ondan en yakın dostunuza bile söz etmeyin; sonucu bekleyin yalnızca. Kuşkusuz, başkalarının deneyimlerinden yararlanacağınız zamanlar da olacaktır. Ama yine de alkış ve alayların etkisi altında kalmamak için zihinsel imajınızı kendinize saklayın. Fikrinizi açığa vurmak zorunda kalabilirsiniz ama o zaman da bunu inancınızdan kaynaklanan bir güvenle yapın. Aldığınız tepkilerle bir o yana bir bu yana savrulmayın. En iyi eserlerin bile birçok yayıncı tarafından geri çevrilebildiğini unutmayın. “Başkalarının olumsuz tavırlarına kaptırmayın kendinizi.”


Psikolog, Kişisel Gelişim ve NLP Uzmanı Burak ŞENYURT